Pro mládežnická mužstva 1.FC Slovácko letošní sezóna skončila verdiktem FAČR ze 7. dubna. Šéftrenér fotbalové akademie Michal Kordula rozhodnutím výkonného výboru zaskočen není. "Jsou důležitější věci, než je fotbal. Pro mladé kluky je to samozřejmě herní i tréninkový výpadek, ale jejich zdraví a zdraví nás všech je přednější. Snažíme se být optimističtí a dívat se na celý výpadek v tréninku i zápasový jako na výpadek při zranění hráče, ke kterému dochází na dva tři měsíce docela často."
Vy jste ale i v období nejpřísnějších opatření chod mládežnických týmů úplně nezastavili. Jak jste byli s hráči v kontaktu?
Dnes je spousta technických možností, jak komunikovat elektronicky. Sociální sítě, sporttestery, aplikace v telefonech a hodně jsme pracovali přes Skype. Nejmladším hráčům jsme se snažili zasílat videa s motivačními cvičeními, abychom v nich radost z míče a fotbalu co nejvíce udržovali. Starším, od U15 směrem dolů, pak videa s instrukcemi k individuálním dovednostem a činnostem. Tam už jsme s nimi komunikovali chyby i specifika, které měli. U dorostenců jsme pracovali už samozřejmě i se zapojením chytrých technologií, o kterých jsem mluvil. Samozřejmě vše v rámci podmínek, které karanténa umožňovala.
Hlídali jste si nějakou zpětnou vazbu, jak hráči trénovali, jestli se jejich kondice nezhoršovala, jestli k tréninkům přistupovali zodpovědně?
Zpětnou vazbu jsme samozřejmě měli, ale hlídat míru zvyšování či snižování kondice či hlídat, jak k tréninku hráči přistupovali, dost dobře nejde. Kluky jsme měli změřené před začátkem zimní přípravy a ve chvíli, kdy se rozběhne možnost trénovat, tak si je změříme znovu a uvidí se, jestli kondiční nebo silová složka poklesla, či ne. U mladých hráčů to ale nevidím jako velký problém, protože dokáží být rychle zpět na svých hodnotách. Samozřejmě jiná věc je herní stránka. Některé týmy vypadaly dobře, hráči formu měli. Ale ani to nepřeceňujeme a znovu si vypůjčím přirovnání tříměsíční pauzy s pauzou způsobenou zraněním, se kterou se v kariéře potká každý fotbalista. Prostě pro kluky to je nová zkušenost. Samozřejmě jsme ale nároky na hráče s rostoucím věkem zvyšovali. Souvisí to i s jejich mentálním rozvojem i naším vedením jednotlivců k profesionalismu. Jinými slovy ti nejmenší měli větší prostor pro dobrovolnost než ti starší. Paradoxně tahle doba může lidem i mladým fotbalistům pomoci v tom, že je naučí samostatnosti a zodpovědnosti, a to jsou pro život velmi důležité vlastnosti.
Pro zobrazení celého článku navštivte web zdroje článku
|