Okurková sezóna je v plném proudu, a proto jsme přeložili pravidla, která platí pro vyspělé fanouškovské tábory na celém světě. Rozhodně je v následujících bodech vystiženo to nejpodstatnější co je potřeba si uvědomovat. Materiál vychází z pravidel Dynama Dresden.
1. Vztahy v kotli
V kotli není místo pro politické názory. Je vyžadován vzájemný respekt a to nejenom v rámci fanouškovské scény. Aktivní fanoušci se schází v kotli na severní tribuně, především v sektoru B3. Jako všude jinde má zbytek kotle úctu k těm, kteří jsou aktivní a dělají nejvíc. Pokyny a informace od těchto osob by měly být brány s respektem!
2. Podpora a rozvoj fans scény na Slovácku
Podpora klubu je prioritní záležitostí a probíhá jak akusticky, tak i opticky. Bez ohledu na průběh zápasu by každý fanoušek měl být aktivní a v pohybu. Kdo se fanděním, vlajkami nebo choreem na síti cítí být obtěžován, tak by měl změnit místo svého působení na stadionu. Koho až příliš zajímá co se děje na hřišti a místo fandění čumí s rukama v kapsách, tak by si měl sednout k fotbal živě a sledovat vše z pohodlí domova. Kdo se pohybuje v kotli, se zapojuje automaticky, bez nějakých "proč" a "za co"! Pro Slovácko za Moravu!
3. Vulgarizmy
Zajímá nás Slovácko a nezajímá nás soupeř ani bývalí hráči našeho klubu v dresu soupeře. Oblíbené „přeběhlíky“ pozdravíme a nežádoucí „dezertéry“ přivítáme pískotem. Ale je trapné obětovat support kurvám, pičím a jim podobným tématům. Toto našemu klubu nepomůže a je to ubohé.
4. Alkohol
Ožírání se na fotbale do němoty je absolutně nepřípustné. Stát respektive potácet se totálně ožralý v sektoru je ubohé a trapné. Samozřejmě, že pivo a klobása k fotbalu neodmyslitelně patří, ale není vhodné to přehánět. Převážně ti, kteří během zápasu jen popíjí pivo o udávají pokyny trenérovi, protože nejsou schopni ničeho jiného, jsou v kotli nežádoucí. V kotli se fandí, a pokud chce někdo zapadnout mezi kvanta odborníků, tak na tribuně „C“ je místa dost!
5. Zacházení a úcta k vlajkám
Na vlajky na plotě se klade zvláštní důraz. Jsou nejdůležitější součástí fanouškovské kultury. Reprezentují jak fanouškovskou skupinu, tak i samotný klub. Vlajka je srdcem skupiny a má nacestováno mnohdy více jak jednotliví členové skupiny, proto se musí ctít a bránit.
Pokud je vlajka odcizena, platí nepsané pravidlo, že by se daná skupina měla rozpustit. Odcizení vlajky je největší potupa, kterou skupina může utrpět.
Proto KAŽDÝ, kdo navštěvuje sektor B3, by si měli uvědomovat jejich hodnotu a po očku vlajky sledovat i během zápasu. A to bez ohledu na to, zda-li jsem či nejsem členem dané skupiny.
Kdo leze na plot, má brát ohled na to, aby žádnou vlajku nepoškodil. Pokud někdo zvrací, má dávat pozor, aby nepoblil vlajku. Pokud má někdo pocit, že je potřeba házet kelímek s pivem na hrací plochu, tak je to debil, ale když už tak činí, tak bere v potaz vlajky na plotě. Když se odpaluje pyrotechnika, dávejte pozor aby nedošlo k propálení látky. Každý by měl po očku sledovat a bránit všechny vlajky. Ne aby pak jednou visely vzhůru nohama v soupeřově sektoru.
6. Vlajky a jejich hodnota
Nejstarší pravidlo fanouškovské scény a přesto ho hlavně mladí fanoušci nechápou. Hodnota každé vlajky určuje také její místo. Vlajky, které cestují za klubem pravidelně, mají vyšší hodnotu než ty, které visí jen při domácích zápasech a to kolikrát jen občas... Starší vlajky mají samozřejmě vyšší hodnotu než novější. Ručně malované vlajky mají vyšší hodnotu než vlajky tištěné. Čím je vlajka starší a čím častěji visí, tím blíže k prostředku sektoru může viset. Nové vlajky si to musí zasloužit a proto nejprve visí zkraje sektoru.
7. Zacházení s choreomateriálem
Choreomateriál, jako mávací vlajky, transparenty, balonky či kartóny, se nepoškozují, nemačkají, nezapalují ani nic podobného. Dbejte pokynů pro realizaci. Plánování a příprava chorea stojí tvůrce mnoho času, peněz a energie. Aktivita těchto lidí si nezaslouží špatný výsledek jen kvůli laxnímu nebo hloupému zacházením s materiálem.
Zdroj:
|